כל אחד מעוניין בדירה הטובה ביותר עבורו, חלומם של רבים בישראל הוא להחזיק בעלות על דירה משלהם. דירה שתוכל לאכלס בצורה מכובדת את כל הגרים בה (הן עכשיו והן בעתיד הנראה לעין) היא דבר שמביא רבים לבצע פעולות רבות על מנת להרגיש כמה שיותר נוח וליהנות מרמה גבוהה של סיפוק מהדירה שאליה נכנסו. לכן חשוב לראות כיצד יכולה לתרום קבוצת רכישה לרכישת דירה מצוינת מצדם של כל אחד מחברי הקבוצה שהתאגדה לה ביחד. 

 זה נכון שמדובר בשלב די בעייתי, שבו כל אחד מחברי הקבוצה מעוניין ליהנות מיחידת הדיור הטובה ביותר. עניינים הנוגעים לגודל הדירה, מספר כיווני האוויר, חלוקה של חללים שונים וכיו' הם חלק מוויכוח או דיון שהינם מנת חלקם של כל אנשי קבוצה בכל קבוצת רכישה. אך חשוב לדעת שיש לא מעט ניסיון בעניינים אלו, ולכן אם באמת מעוניינים לעבוד בשיתוף פעולה, הרי שכל זוג, אדם בודד או משפחה יכולים למצוא את עצמם ביחידת דיור שתספק אותם ברמה גבוהה. 

יש מספר שיטות לחלוקת הדירות

בישראל של היום אנו יכולים לראות כיצד קבוצות רכישה שונות מציגות שיטות מקובלות לחלוקת יחידות הדיור. אם אנו מדברים על יחידות צמודות קרקע, הרי שכאן קל יותר לזהות כיצד אין כמעט התנגדויות מצדם של חברי קבוצה רבים. זאת מאחר ומדובר לרוב ביחידות מרווחות שנהנות מסביבה נעימה בכל מיקום שלהן. לגבי רבי קומות התמונה היא שונה מאחר וכאן יש משמעות רבה יותר להיבטים שהצגנו לעיל.

לכן חשוב לדעת שקיימת אפשרות של הגרלה במסגרת קבוצת רכישה לרכישת דירה מסוימת. זה אולי נשמע מעט כעניין של הימורים, אך מאחר ויש כאלו שלא מצליחים להתפשר ביניהם על יחידות דיור שונות, הרי שמדובר בפתרון הוגן לכל הדעות. כך אפשר לראות כיצד במצבים לגיטימיים ביותר שבהם רבים מעוניינים בדירות גן מעטות שיש בבנין, הרי שהגרלה תביא לכך שכל מי שיזכה לא יצטרך להתמודד עם תלונות של דיירים אחרים בקבוצה. 

זה הזמן לקבל את דעת הרוב

הן לגבי מיקום הדירה או גודל יחידת הדיור והן לגבי סטנדרט הבנייה של הדירות בבניין, אפשר בהחלט לראות כיצד אין צורך בהגרלה אלא שפשוט ניתן להסתמך על שיטה דמוקרטית וחיובית. במילים פשוטות, הרי שדעת הרוב היא זו שצריכה להוביל במיוחד כשמדובר על בחירת קבלן הביצוע, על בחירת העיצובים השונים, על תכנונם של החללים המשותפים כמו הלובי והגינה, ועל כל היבט אחר שעדיף שיהיה מקובל על רוב הדיירים. 

כך, בין אם מדובר על רמת המיגון והתקשורת שתציג הכניסה לבניין ובין אם מדובר על אלמנטים שונים כמו חימום רצפתי, מזגנים, חיפויים ועוד דברים אחרים, הרי שהחלטה בדעת הרוב היא דבר שימנע אי נעימויות שונות. בהיותו חלק מקבוצה, צריך כל אחד להבין כי זה לא הזמן לעבוד בצורה אישית אלא שיש לנסות ולאזן בין הרצונות האישיים שלו לבין אלו של רוב חברי הקבוצה. כך אפשר לשמור על שלום בית מתחילת הדרך ועד לשנים הרבות שמצפות לקבוצה ביחד.