ליהנות מכוחה של קבוצה. קבוצות רוכשים מתארגנות בישראל כבר מספר שנים מאחר והן מוכיחות את היכולת של קבוצה ליהנות ממחיר מצוין. חשוב להבין כיצד התארגנות קבוצת רוכשים טובה לא רק לקבוצה של אנשים שרוצים לרכוש דירה מקבלן בהנחה מכובדת, אלא שהיא טובה גם לקבלנים עצמם, ולכן היא זוכה להצלחה. עבור הקבלן מדובר באפשרות מצוינת לפתור את מצוקת האשראי שלו מאחר והוא מקבל מימון די גדול מקבוצה שאוספת עבורו סכום כסף מכובד.

כשקבוצה של קונים רוצה ליהנות מהנחה משמעותית בקניית דירה יכולים חבריה לראות כיצד לקבלן נוח יותר להעניק להם את ההנחה המבוקשת. זאת לא רק בשל רצונו לראות כיצד מספר רב של רוכשים קונים בבת אחת מספר מרשים של דירות, אלא שהוא יוכל להעניק את ההנחה החד פעמית הזו כשהוא עדיין שומר על תדמית הפרויקט ולא מראה כיצד הוא לחוץ או משווק את הדירות במחיר לא רציונאלי. כך נהנים רבים ממחיר קבוצתי מצוין ורק מחכים לקבלן שישלים את משימות הבנייה.

יתרונות מול חסרונות

יש דרכים נכונות להתנהל מול כל קבלן כדי ליהנות בסופו של דבר מרמת הנחה מכובדת של כ-10%. היתרון שבמחיר זול בשיטת קנייה כזו מתווסף גם אל הביטחון הגדול יותר שהקבלן לא ייקלע לקשיים ויעכב את הבנייה או אף לא יצליח לסיים את הפרויקט. ברכישה כזו יודעים הדיירים שמספר רב של דירות נרכשו (או אפילו כל הבניין) ולכן הקבלן יכול לעבוד בצורה חופשית תוך קבלת כספים במועדים שונים וציפייה בטוחה לקבלת שאר הסכום בתום הפרויקט.

יש להבין כי קבוצת רוכשים אינה מציגה שותפות כמו קבוצת רכישה, ולכן על אנשי קבוצה כזו לשים לב שהם מקבלים מהקבלן מוצר שיהיה קרוב למוגמר כמה שיותר. הכוונה היא שלעתים יכול קבלן לחפש הוצאות מימון בטרם הוא מציג תכנון סופי, ולכן רמת הגימור יכולה להיות בעייתית. בדיקת קיומו של תכנון סופי והיתר בנייה, וסיכום תנאי התשלום (תוך מניעת תשלום מקדמה גדולה לבנייה שתתחיל לאחר זמן רב ותשחק את ההנחה), הם צעדים נכונים במהלך של קבוצת רוכשי נדל"ן. 

התנהלות נכונה ביחס לסיכונים ולרמת החיסכון / ההנחה

סיכונים קיימים בכל התאגדות, ולכן חשוב לראות כיצד קבוצות רוכשים מתנהלות נכון מול הבעיות הצפויות והדברים שיכולים לסכן את רמת ההנחה. לקבוצה כזו יש בעיה להעריך את שוויו של הנכס אל מול המחיר שמוצע ע"י קבלן. זאת מאחר ולרוב מדובר מול מחיר מחירון של הקבלן שאינו תמיד אטרקטיבי. לכן חשוב לבדוק עסקאות דומות שבוצעו באזור או ע"י אותו קבלן כדי להבין מהו שיעור ההנחה האטרקטיבי שממנו באמת ניתן ליהנות.

עוד נתונים שחשוב להתייחס אליהם הם מקום הפרויקט מאחר ומיקום גרוע מהווה יותר 'הנחת מיקום' ולא 'הנחת כמות'. גם רמת הגימור ומועד מסירת הדירות יכולים לגרוע מאחוז ההנחה הסופי, ויש להקדיש לכך תשומת לב. בנוסף, החשש מירידות מחירים מדגיש עד כמה יש ללחוץ לכיוון הנחה גדולה יותר על מנת ליצור פיצוי בעניין זה. כך, בחירת פרויקט ייחודי או כזה בעל מיקום מעולה ותכנון מרשים, יגדילו את הסיכוי לירידת מחירים גם אם השוק הופך לאיטי או לא יציב.