כל אדם מן הישוב ששומע על קבוצות רכישה יכול לחשוב שמדובר על אותה התאגדות. לכן כדאי להדגיש כי קבוצת רכישה בישראל יכולה להיות שונה מעט במקרים מסוימים. זאת מאחר ולמרות הבסיסי הרעיוני לרכישת דירה בצורה זולה הרבה יותר, יש גם את העניין של אנשים שמחפשים לגור עם דיירים בעלי מכנה משותף דומה או בעלי רקע זהה. כל זאת מבלי לפגוע בכבודו של אדם מסוים ומבלי לנקוט במהלכים בעייתיים או לא חוקיים.

כדאי להכיר את ההבדל בין 'קבוצת רכישה אמיתית' שבמסגרתה הקרקע לא נרכשה בפועל עד שלא גובשה מרבית הקבוצה (ורק אז בוצע הסכם מכר מקרקעין מול חבריה ובעלי הקרקע), לבין 'קבוצת רוכשים' שהיא התאגדות של יזם מול קבלן. ההתאגדות השנייה יוצרת רכישה משותפת של הקרקע ומכירה מחדש שלה לאחר התכנון לקבוצת אנשים. זאת עד לרגע שבו ממלאים את מכסת הדירות באמצעות שיטת רכישה זו.  

הדרך של קבוצה הומוגנית לדיור מתאים

זה לא נשמע מוזר כלל שרבים ירצו לגור עם חברי קבוצה מהחתך שלהם או עם כאלו שנחשבים לבעלי אותם עניינים. כך ניתן לראות כיצד קבוצת רכישה בישראל תהיה לעתים כזו שמורכבת מבני הציבור החרדי או הדתי למשל. קבוצה הומוגנית כזו יכול להתאגד בצורה עצמאית או להיעזר בחברה שתארגן את שלבי הרכישה של הבנייה ותציע לה בסופו של דבר כניסה נוחה וזולה הרבה יותר של חבריה ליחידות דיור מספקות ואף למעלה מכך. 

כאמור, אפשר למצוא היום קבוצות של בעלי מקצועות חופשיים, זוגות צעירים, משפחות בסדרי גודל שונים או כאלו שמוצאים עניין משותף בתחום מסוים. אחרי הכול כולנו מחפשים איכות חיים, ואיכות זו תלויה לא מעט בשכנים שלנו. לכן הרכבה של הקבוצה הוא בעל חשיבות רבה לכל מי שרוצה למצוא את עצמו הן בדירה שנבנתה בסטנדרט איכותי, והן בבניין שבו יש הנאה לפגוש את הדיירים ואף לארגן מפגשים בזמן שגרים ביחד.

מקבוצת רכישה חברתית ועד קבוצות קנייה

אם ברחבי ישראל אנו יכולים למצוא מושבים שיתופיים או ישובים שהינם התאגדות של חבורה מסוימת, הרי שקל עוד יותר להבין שכל קבוצת רכישה בארץ יכולה להיות מורכבת מאנשים שיש להם רקע חברתי דומה או אפילו היכרות אישית. חברי קבוצה כזו ישמחו למצוא קרקע שעליה יבנו בעתיד את המבנה שמתאים לכל חברי הקבוצה, והם יזכו לתואר 'קבוצת רכישה חברתית'. גם כאן ניתן להגיד בקלות שמדובר ברעיון מצוין. 

עוד התארגנות לרכישה בצורה מעט אחרת היא יצירת 'קבוצת קנייה'. קבוצה זו מציגה התאגדות למטרה של רכישת דירות מחברת בנייה מתוך רצון להציג כוח קנייה גדול הרבה יותר. מאחר ואנו מכירים את האפשרות של ועדי עובדים ושל מועדוני צרכנים גדולים לרכוש כמויות גדולות של מוצרים במחיר זול הרבה יותר, הרי שגם כאן קבוצת קנייה כזו תוכל לקבל בקלות רבה הנחה מקבלן שישמח למכור כמה שיותר דירות במחיר זול יותר.