המידע הרב בנושא קבוצות רכישה יכול לבלבל כל אדם מן המניין. לכן חשוב להכיר מספר נקודות מהותיות שמדגישות היבטים החשובים לבדיקה כדי שכל אחד יעשיר את הידע שלו ויכיר את התחום מעט יותר לעומק הרבה לפני ההחלטה לאיזה קבוצה כדאי להצטרף בדרך לבית חלומותיכם. על מנת למנוע טעיות שעולות הרבה זמן וכסף מיותר כתוצאה מהחלטות שגויות, להלן 5 נקודות שחובה להכיר להצטרפות מוצלחת לקבוצת רכישה:

1. מהו חלקו של מארגן הקבוצה

חלקו של מארגן קבוצות רכישה בארץ הוא גדול מאחר והוא אחראי בסופו של דבר לא רק על הקמת הקבוצה אלא גם על הדרכת החברים שמגיעים אליה ועל הובלת הדרך לקראת השלמת המשימה. חשוב להבין כי יש לבחור אדם בעל ניסיון בתחום שכבר קיבל היתר בנייה בעבר, ניהל פרויקטים דומים ואף יכול להציג מבנים שכבר אוכלסו. אדם שיכול להקים קבוצה בעלת מכנה משותף ושידגיש את ההיבטים הכספיים מבחינת ההתחייבויות והחברים, יוכל לתרום רבות לכל קבוצה. 

2. תשומת הלב לנושא הקרקע

ברגע שבודקים את הקרקע יש לבדוק את השרשור הקנייני שלה ולהגיע עד לבעלים. הוצאת נסח טאבו מעודכן היא דבר חכם למשל. אם עושים הסכם אופציה עם בעלי הקרקע, הרי שיש לבדוק את כל הנסחים שלו ולהיעזר באיש מקצוע אם יש משהו שאינו מובן. במקרה של קרקע שנרכשת מהמנהל, הרי שכאן אין פטור של מע"מ. בנוסף, יש לעיין בתב"ע לגבי התוקף שחל על הקרקע, צפיפות הבנייה, מספר היחידות שניתן לבנות ועוד. 

3. כיצד לאמוד את העלויות הצפויות

דו"ח 0 (אפס) הוא דו"ח שמבוצע ע"י שמאי מקרקעין שהזמינו חברי הקבוצה. הוא מציג נקודת מבט פיננסית ונוגע בנקודות כמו תמחור הקרקע ותחזית עלויות הבנייה ברמת פירוט דקדקנית. עיון בדו"ח 0 יחד עם השוואה מול נכסים מיד ראשונה ושנייה באזור, תאפשר לחברי קבוצות רכישה בארץ לאמוד טוב יותר את העליות שצפויות להם ולא להיגרר לבעיות כלכליות מיותרות. כשרוצים לרדת לעומקם של פרטים חשוב גם לקחת בחשבון שעיכובים יכולים להביא לחיפוש אכלוס חלופי וכיו'. 

4. מה לגבי הליווי הבנקאי

בנק למשכנתאות יכול להבטיח את היכולת של חברי קבוצות רכישה בארץ לקבל מימון מספק לכל הפרויקט שלהם. כך קורה שאם אחד מחברי הקבוצה לא מאושר לקבלת משכנתא, יש להחליפו בחבר אחר. כך גם קורה שחבר שאושר לקבלת משכנתא ופרש מהפרויקט, יחליף אותו הבנק המלווה עד שניתן יהיה לממש את הדירה שנבנתה. חשוב להבין כי ללא ליווי בנקאי לא יוכל חלום הדירה לקרום עור וגידים.

5. מה צריך לדעת לגבי המיסוי

כדי ליהנות מנושא המס ומנושאים נוספים ולחסוך 150,000-200,000 ש"ח ויותר כשמצטרפים אל קבוצות רכישה בארץ, חשוב מאוד להציג קבוצה אותנטית שביצעה שתי עסקאות נפרדות, האחת על רכישת הקרקע והשנייה היא על הזמנה בנפרד של שירותי הבנייה. אם יגלו רשויות המס קשר מסוים בין מארגן הקבוצה לבין הקבלן המבצע ובעל הקרקע, לא תינתן שום הטבת מס והמס ייגבה במלואו. חשוב גם לשים לב לשינוי חקיקה שמשנים כל העת את התמונה לגבי קבוצות רכישה בארץ.