כשלוקחים את משימת הבנייה על עצמנו, רכישת נכס כמו דירה היא דבר שיוכל לעורר בנו לא מעט חששות. באופן טבעי כולנו מבינים שמדובר בהוצאה של סכומי כסף שמתבטאים במאות אלפי שקלים, ולכן אנו בוחנים לא רק את גודל ההוצאות ואת רמת ההנחות שמהן ניתן ליהנות, אלא גם את רמת הביטחון שניתן ליהנות ממנה כשמצטרפים אל קבוצת רכישה מסוימת. למרות שהנושא של קבוצות רכישה מוכר הרבה יותר בימינו, הרי שעדיין חשוב לבדוק לגבי כל קבוצת רכישה סיכונים רלוונטיים שיכולים להקשות על תהליך היוזמה.

 אם אנו רוצים לפרט לגבי סיכונים שונים, הרי שבראש ובראשונה צריך להבין כי לא כל סיכון מוביל להתמוטטות העסקה חלילה או להפסד של רוב הכסף. זאת מאחר וסיכונים רבים מדברים על זמן שהולך לאיבוד בעבודה לא נכונה מול גורמים שונים, על הוצאות גדולות בשל הוויתור על ייעוץ מקצועי, על תשלומים שבוזבזו על קבלני ביצוע לא איכותיים וכיו'. לזה יש להוסיף את העובדה שמדובר בתקופה תובענית שיכולה להלחיץ כל אחד ולגרום לקשיים בשגרת היומיום לעתים. 

ההשפעה של שאר חברי הקבוצה

מאחר ואנו לא נמצאים לבד כשאנו חוברים אל קבוצת רכישה סיכונים יכולים להיות תוצאה של התנהלות לא נכונה של חברי קבוצה אחרים ולא שלנו. אך זו המשמעות של קבוצה, ולכן טעות או רשלנות של אחד מחברי הקבוצה יביאו לפגיעה בשאר החברים בה. כך קורה שמעבר לעבודה לא נכונה של אחד מחברי הקבוצה מול גורמי הביצוע או מול הרשויות, יש גם נזקים אחרים שיכולים להשפיע לרעה על שאר החברים.

לדוגמא, אפשר לקחת את הנושא הכספי של התשלומים מצדם של כל חברי הקבוצה בכל הקשור לעלויות הבנייה ולהנעת הפרויקט בכל שלב. כך יכול לקרות שאחד מחברי הקבוצה או יותר יעצרו תשלומים המיועדים להמשך הפרויקט, כל זאת מאחר והם נקלעו לבעיות כלכליות. פגיעה כזו בתזרים המזומנים של הקבוצה יכולה להביא לעיכובים משמעותיים או לכך ששאר חברי הקבוצה יצטרכו לראות מהיכן הם מגייסים עשרות או מאות אלפי שקלים (או להוציא אותו בעצמם). 

הבדיקה הקפדנית של רשויות המס

קבוצות רכישה מושכות את תשומת לבן של רשויות המס בישראל. זאת מאחר וקבוצת רכישה נהנית מהטבות מס מסוימות בזכות צורת ההתאגדות שלה. אלו שמנסים להציג לרשויות עסקת רכישה פיקטיבית למטרה של רכישת דירות תוך הנאה מחיסכון ממס, רואים לרוב כיצד הם נתקלים בבדיקות קפדניות שאמורות להביא לדרישת המס בגין עסקה כזו. לכן בכל קבוצת רכישה סיכונים מסוימים הם גם תוצאה של מי שאינו מציג הוכחות לכך שהוא מנהל קבוצה לגיטימית.

אלו שעומדים מול הבדיקות של רשויות המס ומציגים קבוצה אמיתית של אנשים פרטיים הרוכשת מגרש למטרה של בניית בניין משותף למגורים, ואלו שדואגים להציג את ההתקשרות עם קבלני ביצוע בצורה ישירה, יכולים לראות כיצד הם מסירים מעצמם כל דאגה הקשורה להטבות המס שמגיעות להם. לסיכום, אפשר לראות כי מדובר באפשרויות שונות של שליטה בסיכונים שונים ובמניעתם בדרכים שונות.

הירשמו לעדכונים על הזדמנויות נדל"ן משתלמות עד 25% פחות