הטובים השכנים בעינינו? אחת הסיבות שגורמות ללא מעט ישראלים להצטרף אל קבוצת רכישה היא זו שקשורה להרכב האנשים שבה. אנו יכולים למצוא כיום התארגנויות הומוגניות של בני הציבור הדתי או של בעלי מקצועות חופשיים שמעוניינים לגור יחד לאחר בנייה משותפת של מקום המגורים. אך כדי להגיע למצב שבו באותה קבוצת רכישה חברים אנשים בעלי מכנה משותף שאכן מקובלים עלינו, יש לבחון היטב את הרכב הקבוצה ולעתים אף לבדוק אם אפשר לשנות אותו.

 בקבוצות שונות כבר קרו מקרים שבהם היו כאלו שלא ראו בעין יפה את הצטרפותם של זוג מסוים או את חברותו של אדם כלשהו. חשוב להדגיש שקבוצות רכישה הן התארגנות חופשית ולכן לא מדובר במהלך פשוט שבו אפשר סתם כך למנוע מרוכש מסוים להצטרף לקבוצה. לכן יש להתמקד בשאלות כמו מהו בדיוק הקריטריון לשכן איכותי, והאם יש מישהו שמוסמך להגביל רוכש מסוים בעל כסף ויכולות להצטרף לקבוצה בגלל סוג של חוסר התאמה.

מה גורם לפסילת דיירים מסוימים

קשה להסתיר את העובדה שבקבוצות שונות באמת יש סלקציה שמגבילה חברים פוטנציאליים להיכנס אל הקבוצה. נושא השכנות הוא בעל רגישות רבה ולכן לא מפתיע לגלות כיצד יש חלק מחברי הקבוצה שעומדים על רגליהם האחוריות כשמישהו לא מוצא חן בעיניהם. אך חשוב גם להבין את הרצון של החברים לעשות את הכול כדי לגור במקום נעים שבו הם ייהנו מהשכנים (דבר שלגביו הם לא יכולים להחליט כשהם רוכשים דירה מיזם או קונים דירה יד שנייה).

למרות שלרבים מאתנו נראה הדבר כאקט לא נעים המתבצע מול זוג צעיר או משפחה שרוצים להפוך לחלק מקבוצת רכישה, הרי שכל עוד לא מדובר על גזענות או מהלכים בעלי רקע שלילי, דברים אלו מתבצעים בסופו של דבר ועוברים בשקט יחסי. בכל התעסקות מלאת פעילות לגבי קבוצת רכישה חברים הם אלו שנבחנים בצורה די קפדנית, ועל אף אחד מאתנו להצטדק או להגיד שהוא לא בוחן את חבריו החדשים בצורה כמה שיותר רצינית.

כל הרעיון הוא לשמור על איזון

באופן די ברור יש רבים שחושבים כי אסור לברור את הרוכשים בקבוצה ואין שום זכות להגביל אדם כזה או אחר להיות חבר בה. אין ספק שכשמדובר בחברה מתוקנת כל אחד יכול למצוא את עצמו חבר בקבוצה שבה הוא ירגיש כמה שיותר נוח. אך התלות הגדולה של חברי הקבוצה אחד בשני היא זו שמביאה לכך שכולם רוצים ליצור קבוצה שבה אפשר יהיה לסמוך על הגישה ההוגנת של כל אחד מהחברים ועל היכולות הכלכליות שלא ימנעו עיכובים או נזקים.

אין ספק שכל אחד מאתנו ישמח ליהנות משכנים איכותיים. אך בכל הקשור לגיבוש של קבוצת רכישה חברים הם גם אלו שעובדים ביחד לאורך כל הדרך ומשלימים אחד את השני בדרך להחלטות לגבי מראה המבנה ורמתו. מבלי לבצע חלילה מהלכים פסולים ומבלי להיכנס לדקויות מיותרות, אפשר בהחלט לשמור על איזון איכותי בהרכבת הקבוצה. כך אפשר לה גיש כיצד הפרויקט כולו מתקדם בצורה משביעת רצון וכיצד החיים ביחד נטולי בעיות קיצוניות. 

הירשמו לעדכונים על הזדמנויות נדל"ן משתלמות עד 25% פחות